SBS Kaldırılınca Liseye Nasıl Girilecek? PDF Yazdır e-Posta
BU SAYFAYI FACEBOOK'TA PAYLASIN

 

 

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer ve Müsteşarı Emin Zararsız’ın geçtiğimiz günlerde art arda 2013’te Seviye Belirleme Sınavı’nın son kez yapılacağını ve 2014’ten itibaren sistemin değişeceğini açıklamasıyla yüz binlerce öğrencinin kaderinin ne olacağı tartışma konusu oldu. Milli Eğitim Bakanı Dinçer, açıklamalarında MEB’in yeni çalışmasıyla ilgili yeni bir sınav olabileceği, okul notlarının ağırlığının artacağı, yüksek talep gelen okulların kendi sınavlarını yapabileceği gibi bazı ipuçları verdi. Sistemle ilgili hâlâ bir taslak açıklanmaması bekleyenleri endişelendiriyor. VATAN, MEB’e yakın kaynaklar ve eğitim uzmanlarıyla SBS sonrası liselere girişinin nasıl olacağını araştırdı.


 

Sınav devam edecek ama etkili olmayacak

 

Yeni sistemde de sınav devam edecek. Ancak öğrencilerin liseye yerleşmesinde yüzde 75-80 etkili olan SBS yerine, okulda iki dönem yapılacak dar kapsamlı bir sınavın ortalaması alınacak ve buradan gelen puan liseye girişte yüzde 20 ile yüzde 40 arasında bir etkiye sahip olacak.

 


Liseye girişte okul başarı puanı temel alınacakÖrneğin yeni sistemde okul başarı puanı Anadolu lisesine girişte yaklaşık yüzde 70, Fen Lisesi için yüzde 50 civarında etkili olacak. Öğrencinin okulda alacağı başarı puanı öne çıkarılarak standart hale getirilecek bir sistem tasarlanıyor. MEB burada okullar tarafından notların şişirilmesini önlemek için okul puanlarını aynen kullanmayacak. Okul puanlarını çan eğrisi sistemiyle standart bir hale getirilecek. Puanlar çan eğrisi sistemine çevrildiğinde, okulda olması gereken olası başarı ve başarısızlık durumunda çocukların puan aralıkları açıldığı için yerleştirme buna göre yapılacak.Anadolu liseleri kontenjanı 450 bine çıkacakLise türlerini azaltacak olan MEB klasik liseleri ve yeni açılan okulları Anadolu lisesine dönüştürerek yaklaşık 450 binlik yüksek tercihli kontenjan kazanacak. Geriye özel okullar, fen, meslek teknik ve imam hatip liseleri kalacak.Yabancı özel okullar kendi sınavını yapacakTalebin yüksek olduğu şu anda SBS’nin 8. sınıf puanlarıyla öğrenci alan Robert, Alman ve Avusturya Lisesi gibi yabancı özel okullar kesin olmamakla birlikte büyük bir olasılıkla kendi giriş sınavlarını yapabilecek. Bu okullar paralı olduğu ve yüksek not ortalaması talep ettiği için bu fazladan girilecek bu sınavlara 2 bin kişi gibi küçük gruplar katılacak. MEB burada amacı büyük yığılmayı önlemek.‘Merdivenaltı dershaneler açılır’Turgay Polat (Bahçeşehir ÜniversitesiRektör Danışmanı):“Öğrenci herhangi bir Anadolu lisesine yerleşeyim diye


sınava girmiyor. Kabataş,


Cağaloğlu gibi iyi bir okula gireyim diyeuğraşıyor. Okulların kalite farkı çok olduğu için talep olan okullara girmek isteyen öğrenciler özel ders alacak. Bu merdivenaltı dershaneler gibi oluşumlara yol açacak. Burada önemli olan okulların başarısını ve öğretmenlerin performansını ölçerek buradaki aksaklıkların önüne geçmek.”Gazetevatan

 

 

 

BU SAYFAYI FACEBOOK'TA PAYLASIN
 


  •  Herhangi bir yanlış bilgilendirmeden "www.zorunluhizmet.net" olarak sorumluluk kabul edilmemektedir.Yukarıdaki bilgiler sadece bilgilendirme amaclı size sunulmuştur.
  •   TÜRKİYE HARİTASI
    MAYIS-2014 2680 (68898891/903.02/80857) Sayılı, -Hizmet Alanları Konulu-
    Tebliğler Dergisi'nde Yayınlanan Okul Bilgilerine Göre GÜNCELLENMİŞTİR!